Ako sú e-shopy pripravené na European Accessibility Act?
Naša vlastná štúdia úvodných stránok e-shopov v dvoch vlnách: vlna 1 v Poľsku, Česku, na Slovensku a v Chorvátsku, vlna 2 v Nemecku a Rakúsku. Zverejňujeme iba súhrnné čísla a žiadny e-shop nemenujeme.
Hlavné zistenia
- Vlna 1 (Poľsko, Česko, Slovensko, Chorvátsko; n = 360): na 95 % úvodných stránok sa automaticky zistilo aspoň jedno nesplnené pravidlo WCAG 2.x A/AA (axe-core; 95 % interval spoľahlivosti 92 %–97 %).
- Vlna 2 (Nemecko, Rakúsko; n = 221): na 95 % úvodných stránok rovnaký test zistil aspoň jedno nesplnené pravidlo (95 % interval spoľahlivosti 91 %–97 %).
- Päť najčastejších nesplnených pravidiel je v oboch vlnách rovnakých a ide v rovnakom poradí. Podiel e-shopov vo vlne 1 a vo vlne 2: príliš nízky kontrast textu 78 % a 77 %; odkazy bez zrozumiteľného názvu 68 % a 61 %; príliš malé klikacie plochy 41 % a 33 %; obrázky bez alternatívneho textu 32 % a 30 %; tlačidlá bez zrozumiteľného názvu 31 % a 24 %.
- Veľkosť e-shopu mení výsledok len málo. Podiel úvodných stránok so zistenými nesplnenými pravidlami vo vlne 1: 96 % pri malých a stredných e-shopoch (n = 239) a 93 % pri veľkých a medzinárodných predajcoch (n = 121). Vo vlne 2: 96 % pri e-shopoch, ktoré pravdepodobne nie sú mikropodnikmi (n = 112; náš odhad, pozri poznámku o veľkosti: skontrolované 25, potvrdené 16, vyzeralo ako mikro 4), a 94 % pri e-shopoch s nejasnou veľkosťou (n = 71). Všetky triedy veľkosti sú naše odhady.
- Pri každom e-shopovom systéme, na ktorom vo vlne beží aspoň 10 e-shopov, malo zistené nesplnené pravidlá od 88 % do 100 % úvodných stránok. E-shopy si upravujú šablóny, preto tieto čísla opisujú e-shopy, nie softvér.
- Automaticky zistené nesplnené pravidlo je podnet na ručnú kontrolu, nie právny záver. Netvrdíme, že niektorý e-shop porušuje European Accessibility Act alebo vnútroštátny zákon.
Výsledky podľa krajín
Podiel úvodných stránok, na ktorých axe-core zistil aspoň jedno nesplnené pravidlo WCAG 2.x A/AA. V zátvorke je počet e-shopov.
Úvodné stránky s aspoň jedným zisteným nesplneným pravidlom, podľa krajín
| Krajina | Skontrolované e-shopy | So zistenými nesplnenými pravidlami (95 % interval spoľahlivosti) |
|---|---|---|
| Poľsko | 84 | 77 (92 %)84 %–96 % |
| Česko | 89 | 83 (93 %)86 %–97 % |
| Slovensko | 94 | 92 (98 %)93 %–99 % |
| Chorvátsko | 93 | 90 (97 %)91 %–99 % |
| Spolu, vlna 1 | 360 | 342 (95 %)92 %–97 % |
| Nemecko | 123 | 115 (93 %)88 %–97 % |
| Rakúsko | 98 | 94 (96 %)90 %–98 % |
| Spolu, vlna 2 | 221 | 209 (95 %)91 %–97 % |
Výsledky podľa veľkosti e-shopu
Triedy veľkosti sú naše vlastné odhady a vo vlnách sa líšia. European Accessibility Act sa nevzťahuje na mikropodniky, ktoré poskytujú služby, preto vo vlne 2 odhadujeme, či je e-shop pravdepodobne mikropodnikom. Nie je to právne posúdenie: či sa na firmu povinnosť vzťahuje, je právna otázka.
Výsledky podľa veľkosti e-shopu. Vlna 1: Poľsko, Česko, Slovensko, Chorvátsko
| Trieda veľkosti (náš odhad) | Skontrolované e-shopy | So zistenými nesplnenými pravidlami (95 % interval spoľahlivosti) |
|---|---|---|
| Malé a stredné e-shopy | 239 | 230 (96 %)93 %–98 % |
| Veľkí a medzinárodní predajcovia | 121 | 112 (93 %)86 %–96 % |
Výsledky podľa veľkosti e-shopu. Vlna 2: Nemecko, Rakúsko
| Trieda veľkosti (náš odhad) | Skontrolované e-shopy | So zistenými nesplnenými pravidlami (95 % interval spoľahlivosti) |
|---|---|---|
| Pravdepodobne nie mikro (náš odhad)¹ | 112 | 107 (96 %)90 %–98 % |
| Veľkosť nejasná | 71 | 67 (94 %)86 %–98 % |
| Málo verejných údajov o veľkosti | 28 | 27 (96 %)82 %–99 % |
| Pravdepodobne mikropodnikmálo údajov | 10 | 8 (80 %)49 %–94 % |
¹ Náš odhad z verejných signálov (právna forma, počet recenzií, odkazy na stránky o kariére a o predajniach, vek certifikátu, pozícia v rebríčku návštevnosti, počet odkazov), nie právny status. Namátková kontrola, e-shopy náhodne vybrané z tejto triedy: 25 (Nemecko 22, Rakúsko 3). Potvrdené nezávislými zdrojmi ako zamestnávajúce aspoň 10 ľudí alebo s obratom nad 2 milióny eur: 16. Potvrdené nepriamo: 3. Vyzerali ako mikropodniky: 4. Údaje sa nenašli: 2.
Vlna 1: veľkí a medzinárodní predajcovia sú značky prítomné aspoň v dvoch zo štyroch krajín a známi veľkí národní alebo medzinárodní predajcovia (náš úsudok). Ostatné e-shopy počítame medzi malé a stredné. Vlna 2: odhad vychádza z verejných signálov, ako sú právna forma, počet recenzií, počet rokov na webe a odkazy na stránky o kariére a o predajniach.
Výsledky podľa e-shopového systému
Pri každom systéme: koľko e-shopov na ňom postavených malo zistené nesplnené pravidlá a koľko rôznych pravidiel v priemere neprešlo na úvodnej stránke. Ide o e-shopy, nie o systém, pretože e-shopy si upravujú šablóny, pridávajú aplikácie a píšu vlastný obsah. Ukazujeme iba systémy s aspoň 10 e-shopmi vo vlne, riadky s menej ako 20 e-shopmi označujeme ako „málo údajov“. E-shopy, pri ktorých sme systém nerozpoznali, neuvádzame.
Výsledky podľa e-shopového systému. Vlna 1: Poľsko, Česko, Slovensko, Chorvátsko
| E-shopový systém | Skontrolované e-shopy | So zistenými nesplnenými pravidlami (95 % interval spoľahlivosti) | Priemer nesplnených pravidiel |
|---|---|---|---|
| E-shopy na WooCommerce | 52 | 51 (98 %)90 %–100 % | 3,3 |
| E-shopy na Magento | 48 | 45 (94 %)83 %–98 % | 5,1 |
| E-shopy na Shopify | 32 | 31 (97 %)84 %–99 % | 3,1 |
| E-shopy na PrestaShop | 32 | 32 (100 %)89 %–100 % | 4,7 |
| E-shopy na Shoptetmálo údajov | 17 | 17 (100 %)82 %–100 % | 3,4 |
| E-shopy na IdoSellmálo údajov | 16 | 16 (100 %)81 %–100 % | 5,3 |
Vo vlne 1 tvoria priemery dve skupiny. Nesplnené pravidlá na úvodnej stránke, priemer: 3,1–3,4 pri e-shopoch na Shopify, WooCommerce a Shoptet; 4,7–5,3 pri e-shopoch na PrestaShop, Magento a IdoSell. Vzorka mieša krajiny a veľkosti e-shopov, preto opisuje našu vzorku, nie softvér, a nie je rebríčkom.
Výsledky podľa e-shopového systému. Vlna 2: Nemecko, Rakúsko
| E-shopový systém | Skontrolované e-shopy | So zistenými nesplnenými pravidlami (95 % interval spoľahlivosti) | Priemer nesplnených pravidiel |
|---|---|---|---|
| E-shopy na Shopware | 58 | 58 (100 %)94 %–100 % | 4,6 |
| E-shopy na Shopify | 28 | 28 (100 %)88 %–100 % | 3,9 |
| E-shopy na WooCommerce | 23 | 23 (100 %)86 %–100 % | 3,7 |
| E-shopy na Magentomálo údajov | 17 | 15 (88 %)66 %–97 % | 3,9 |
Systém sme rozpoznali podľa signatúr na úvodnej stránke pri výbere a pri jednotlivých e-shopoch sa mohol rozpoznať chybne. Verzie a šablóny sme nezisťovali.
Najčastejšie nesplnené pravidlá
Podiel e-shopov, ktorých úvodná stránka dané pravidlo nespĺňa, podľa krajín. Pre každú vlnu je tu desať pravidiel, ktoré neprešli pri najviac e-shopoch. Názvy pravidiel vedú na naše vysvetlenia, čo znamenajú a ako ich opraviť.
Najčastejšie nesplnené pravidlá. Vlna 1: Poľsko, Česko, Slovensko, Chorvátsko
| Pravidlo | Poľsko | Česko | Slovensko | Chorvátsko | Spolu |
|---|---|---|---|---|---|
Text má príliš nízky kontrast color-contrast | 70 % | 80 % | 80 % | 82 % | 78 % |
Odkazy bez zrozumiteľného názvu link-name | 56 % | 72 % | 68 % | 74 % | 68 % |
Príliš malé klikacie plochy target-size | 45 % | 40 % | 39 % | 41 % | 41 % |
Obrázky bez alternatívneho textu image-alt | 27 % | 40 % | 24 % | 34 % | 32 % |
Tlačidlá bez zrozumiteľného názvu button-name | 37 % | 31 % | 27 % | 29 % | 31 % |
Zväčšovanie je vypnuté meta-viewport | 29 % | 20 % | 26 % | 31 % | 26 % |
Chybne zostavené zoznamy list | 27 % | 15 % | 16 % | 12 % | 17 % |
Polia formulárov bez popisu label | 8 % | 24 % | 15 % | 11 % | 14 % |
Položky zoznamu mimo zoznamu listitem | 14 % | 17 % | 9 % | 11 % | 13 % |
Prvky ARIA bez povinných podriadených prvkov aria-required-children | 12 % | 8 % | 7 % | 13 % | 10 % |
Najčastejšie nesplnené pravidlá. Vlna 2: Nemecko, Rakúsko
| Pravidlo | Nemecko | Rakúsko | Spolu |
|---|---|---|---|
Text má príliš nízky kontrast color-contrast | 73 % | 83 % | 77 % |
Odkazy bez zrozumiteľného názvu link-name | 61 % | 60 % | 61 % |
Príliš malé klikacie plochy target-size | 30 % | 37 % | 33 % |
Obrázky bez alternatívneho textu image-alt | 33 % | 27 % | 30 % |
Tlačidlá bez zrozumiteľného názvu button-name | 23 % | 27 % | 24 % |
Prvky ARIA bez povinných podriadených prvkov aria-required-children | 23 % | 14 % | 19 % |
Zväčšovanie je vypnuté meta-viewport | 10 % | 16 % | 13 % |
Nepovolené atribúty ARIA aria-allowed-attr | 16 % | 7 % | 12 % |
Odkazy rozpoznateľné len farbou link-in-text-block | 12 % | 12 % | 12 % |
Vnorené interaktívne prvky nested-interactive | 10 % | 12 % | 11 % |
PL Poľsko, CZ Česko, SK Slovensko, HR Chorvátsko, DE Nemecko, AT Rakúsko. Pravidlo sa počíta raz za e-shop, bez ohľadu na to, koľkokrát na stránke neprešlo. Obe vlny zahŕňajú rôzne e-shopy, takže rovnaké pravidlo môže byť v oboch tabuľkách na inom mieste.
Metóda
Čo sme merali
Každá úvodná stránka sa raz načítala v počítačovom prehliadači (Chromium, okno 1366 × 900 pixelov, jazykové nastavenie danej krajiny) a dostala 1,5 sekundy na vykreslenie skriptov. Potom ju open-source nástroj axe-core 4.13 skontroloval podľa pravidiel WCAG 2.0, 2.1 a 2.2 úrovní A a AA, ktoré pokrýva. Nič sa neklikalo, nepotvrdzovalo, nezatváralo ani nepísalo, takže cookie lišty ostali, ako boli. E-shop počítame medzi „so zistenými nesplnenými pravidlami“, ak na jeho úvodnej stránke neprešlo aspoň jedno z týchto pravidiel.
Pravidlo target-size overuje kritérium 2.5.8 z WCAG 2.2. Toto kritérium nie je súčasťou WCAG 2.1 AA, teda úrovne, na ktorú odkazuje EN 301 549 v3.2.1.
Vzorka vlny 1
Domény druhej úrovne pod .pl, .cz, .sk a .hr, brané postupne podľa pozície vo verejnom rebríčku webov Tranco. Web počítame ako e-shop, ak jeho úvodná stránka ukazuje odkaz na košík spolu so značkami produktu alebo výpisom produktov, alebo signatúru známeho e-shopového systému spolu s odkazom na košík. Brali sme až 100 e-shopov na krajinu a weby, ktoré sa pri ručnej kontrole ukázali ako iné než e-shopy, sme vyradili. Chýbajú e-shopy, ktoré blokujú automatický prístup, štúdia teda pokrýva weby otvorené automatickej kontrole.
Vzorka a vyradenia, vlna 1
| Vybrané e-shopy | 400 |
|---|---|
| Pri ručnej kontrole nejde o e-shop | 30 |
| Nenačítali sa alebo odopreli prístup, skúšané dvakrát | 10 |
| Vo výsledkoch | 360 |
Vzorka vlny 2
E-shopy z verejných zoznamov certifikovaných a hodnotených obchodov a z rebríčka predajcov; najväčší jednotlivý zoznam dodáva 63 % nemeckej a 99 % rakúskej vzorky. Web počítame ako e-shop, ak jeho úvodná stránka ukazuje signály e-shopu alebo ho zoznam uvádza ako certifikovaný obchod. Nevyberali sme reťazce, trhoviská ani obchody s ponukou pre dospelých, zbraňami alebo hazardom. Vzorka sa prikláňa k zabehnutým, certifikovaným e-shopom.
Vzorka a vyradenia, vlna 2
| Vybrané e-shopy | 250 |
|---|---|
| Pri ručnej kontrole nejde o e-shop | 19 |
| robots.txt zakazuje prístup nášmu robotovi | 2 |
| robots.txt sa nedal prečítať | 2 |
| Odopretý prístup (403, 429 alebo overenie proti botom), bez opakovania | 3 |
| Nenačítali sa (vypršanie času alebo chyba siete), skúšané dvakrát | 3 |
| Výhrada k ťažbe textov a údajov, vynechané | 0 |
| Vo výsledkoch | 221 |
Trieda veľkosti a namátková kontrola (vlna 2)
Trieda veľkosti je náš odhad z verejných signálov. European Accessibility Act sa nevzťahuje na mikropodniky, ktoré poskytujú služby, preto trieda nie je tvrdením o právnom postavení žiadneho e-shopu.
Namátková kontrola triedy „pravdepodobne nie mikro“: náhodne vybrané e-shopy: 25 (Nemecko 22, Rakúsko 3), overené podľa nezávislých zdrojov (agregátory firemných údajov, hospodárska a regionálna tlač, profily zamestnávateľov). Potvrdené: 16 (12 podľa uvedených čísel alebo tlače, 4 podľa viacerých adresárov). Potvrdené nepriamo: 3. Vyzerali ako mikropodniky: 4. Bez údajov: 2. Potvrdené alebo potvrdené nepriamo: 76 % (95 % Wilsonov interval 57 %–89 %). Vyzerali ako mikropodniky: 16 % (95 % Wilsonov interval 6 %–35 %).
Kontrola sa týka len tejto triedy. Neodhaduje, koľko e-shopov v ostatných triedach veľkosti nie je mikropodnikmi.
robots.txt, odmietnutia a ťažba textov a údajov
Vo vlne 2 postupujeme podľa RFC 9309. Súbor robots.txt sme pred skenom čítali raz pre každý e-shop. E-shop sme preskočili, ak súbor nášmu robotovi zakazuje úvodnú stránku alebo sa nedal prečítať (napríklad odpoveď 403, chyba servera alebo vypršanie času); chýbajúci súbor (404 alebo 410) znamená bez obmedzenia. Odpoveď o odopretí prístupu, napríklad 403 alebo 429, či overenie proti botom sme brali ako odmietnutie a neopakovali, zatiaľ čo vypršanie času alebo chybu siete sme skúsili ešte raz. Vo vlne 2 tiež čítame výhrady k ťažbe textov a údajov (hlavičku alebo značku meta tdm-reservation, alebo upozornenie na úvodnej stránke) a takéto e-shopy vynechávame.
Vo vlne 1 sme robots.txt čítali pri výbere a preskakovali weby, ktoré nášmu robotovi prístup zakazujú (preskočené: 102, skontrolované: 4 876); súbor, ktorý sa nedal prečítať, znamenal bez obmedzenia. Weby, ktoré sa nenačítali, vrátane odpovedí 403 a 429, sme skúsili ešte raz. Výhrady k ťažbe textov a údajov sa vo vlne 1 nečítali.
Požiadavky a identifikácia robota
Požiadavky na jeden e-shop. Vlna 1: robots.txt a úvodná stránka pri výbere, úvodná stránka ešte raz kvôli prečítaniu titulku a jedno načítanie v prehliadači so všetkým, čo stránka vkladá (skripty, štýly, obrázky). Vlna 2: úvodná stránka pri výbere (pri väčšine e-shopov), robots.txt raz pred skenom a jedno načítanie v prehliadači so všetkým, čo stránka vkladá. Požiadavky na ten istý e-shop išli jedna po druhej z jednej adresy, bez proxy.
Robot sa predstavuje označením EAAWatchStudy. Stránka o našom robotovi hovorí, kto ho prevádzkuje, na čo sa pýta a ako web zo štúdie vyradiť. Vo vlne 1 sa v názve prehliadača slovo „Headless“ zobrazovalo ako „Chrome“ a testovací prehliadač ignoroval politiku zabezpečenia obsahu stránky; vlna 2 používa nezmenený názov prehliadača a politiku rešpektuje.
Čo uchovávame, čo zverejňujeme a ako web zo štúdie vyradiť
Pri každej doméne uchovávame iba identifikátory nesplnených pravidiel, počet dotknutých prvkov, stav HTTP a údaje z verejných zdrojov potrebné na výber vzorky (krajina, e-shopový systém, kategória). Neuchovávame texty stránok, obrázky, snímky obrazovky ani osobné údaje. Záznamy držíme do zverejnenia správy a približne 12 mesiacov potom, potom ostanú iba súhrnné čísla.
Zverejňujeme iba súhrnné čísla, bez mien e-shopov a bez členenia podľa zdrojových zoznamov. Bunky s menej ako 10 e-shopmi neukazujeme a bunky s 10 až 19 e-shopmi označujeme ako „málo údajov“. Intervaly spoľahlivosti sú Wilsonove intervaly na úrovni 95 %. Percentá zaokrúhľujeme na celé čísla.
Ak chcete svoj web zo štúdie vyradiť, pridajte do robots.txt riadky User-agent: EAAWatchStudy a Disallow: / alebo napíšte na adresu uvedenú na stránke Prevádzkovateľ. Skenovanie zastavíme a záznamy vašej domény vymažeme.
Obmedzenia
- Automatické testy nájdu iba časť problémov s prístupnosťou. Stránka bez zistených nesplnených pravidiel nemusí byť prístupná a mnohé požiadavky vyžadujú ručnú kontrolu.
- Kontrolovali sme iba úvodnú stránku každého e-shopu, nie stránky produktov, objednávku ani dokumenty. Cookie lišty sa nezatvárali a obsah, ktorý sa objaví neskôr než 1,5 sekundy po načítaní, sa nekontroluje.
- Vzorky nie sú náhodné výbery zo všetkých e-shopov. Čísla opisujú e-shopy, ktoré sme skontrolovali, a porovnania medzi krajinami a vlnami sú len orientačné, pretože sa východiskové zoznamy výberu líšia.
- Triedy veľkosti a e-shopový systém sú naše vlastné odhady z verejných signálov a pri jednotlivých e-shopoch môžu byť chybné.
- Každý e-shop sme skenovali raz. Výsledky sa menia, keď e-shop upraví svoj web.
- Automaticky zistené nesplnené pravidlo sa týka technického pravidla WCAG. Právne požiadavky sa v krajinách líšia a štúdia sa nevyjadruje k právnemu postaveniu žiadneho e-shopu.
Citovanie a kontakt
Ak tieto čísla používate, citujte: EAA Watch, „Ako sú e-shopy pripravené na European Accessibility Act?“, https://eaa.steadyrobots.com/sk/studia-pristupnosti-eshopov/, 12. októbra 2026.
Súhrnné výsledky sú k dispozícii ako súbor CSV bez názvov obchodov a domén: stiahnuť (CSV). Licencia: CC BY 4.0, použitie je voľné s citáciou uvedenou vyššie.
Otázky alebo opravy: napíšte na adresu uvedenú na stránke Prevádzkovateľ.
Skontrolujte vlastnú úvodnú stránku
Test zadarmo pustí rovnaký nástroj na ľubovoľnú stránku a každý nález zrozumiteľne vysvetlí.