Jak jsou e-shopy připravené na European Accessibility Act?
Naše vlastní studie úvodních stránek e-shopů ve dvou vlnách: vlna 1 v Polsku, Česku, na Slovensku a v Chorvatsku, vlna 2 v Německu a Rakousku. Zveřejňujeme jen souhrnná čísla a žádný e-shop nejmenujeme.
Hlavní zjištění
- Vlna 1 (Polsko, Česko, Slovensko, Chorvatsko; n = 360): na 95 % úvodních stránek bylo automaticky zjištěno alespoň jedno nesplněné pravidlo WCAG 2.x A/AA (axe-core; 95% interval spolehlivosti 92 %–97 %).
- Vlna 2 (Německo, Rakousko; n = 221): na 95 % úvodních stránek zjistil stejný test alespoň jedno nesplněné pravidlo (95% interval spolehlivosti 91 %–97 %).
- Pět nejčastějších nesplněných pravidel je v obou vlnách stejných a jde za sebou ve stejném pořadí. Podíl e-shopů ve vlně 1 a ve vlně 2: příliš nízký kontrast textu 78 % a 77 %; odkazy bez srozumitelného názvu 68 % a 61 %; příliš malé klikací plochy 41 % a 33 %; obrázky bez alternativního textu 32 % a 30 %; tlačítka bez srozumitelného názvu 31 % a 24 %.
- Velikost e-shopu mění málo. Podíl úvodních stránek se zjištěnými nesplněnými pravidly ve vlně 1: 96 % u malých a středních e-shopů (n = 239) a 93 % u velkých a mezinárodních prodejců (n = 121). Ve vlně 2: 96 % u e-shopů, které pravděpodobně nejsou mikropodniky (n = 112; náš odhad, viz poznámka k velikosti: zkontrolováno 25, potvrzeno 16, vypadalo jako mikro 4), a 94 % u e-shopů s nejasnou velikostí (n = 71). Všechny třídy velikosti jsou naše odhady.
- U každého e-shopového systému, na kterém ve vlně běží alespoň 10 e-shopů, mělo zjištěná nesplněná pravidla od 88 % do 100 % úvodních stránek. E-shopy si šablony upravují, proto tato čísla popisují e-shopy, ne software.
- Automaticky zjištěné nesplněné pravidlo je podnět k ruční kontrole, ne právní závěr. Netvrdíme, že některý e-shop porušuje European Accessibility Act nebo vnitrostátní zákon.
Výsledky podle zemí
Podíl úvodních stránek, na kterých axe-core zjistil alespoň jedno nesplněné pravidlo WCAG 2.x A/AA. V závorce je počet e-shopů.
Úvodní stránky s alespoň jedním zjištěným nesplněným pravidlem, podle zemí
| Země | Zkontrolované e-shopy | Se zjištěnými nesplněnými pravidly (95% interval spolehlivosti) |
|---|---|---|
| Polsko | 84 | 77 (92 %)84 %–96 % |
| Česko | 89 | 83 (93 %)86 %–97 % |
| Slovensko | 94 | 92 (98 %)93 %–99 % |
| Chorvatsko | 93 | 90 (97 %)91 %–99 % |
| Celkem, vlna 1 | 360 | 342 (95 %)92 %–97 % |
| Německo | 123 | 115 (93 %)88 %–97 % |
| Rakousko | 98 | 94 (96 %)90 %–98 % |
| Celkem, vlna 2 | 221 | 209 (95 %)91 %–97 % |
Výsledky podle velikosti e-shopu
Třídy velikosti jsou naše vlastní odhady a ve vlnách se liší. European Accessibility Act se nevztahuje na mikropodniky, které poskytují služby, proto ve vlně 2 odhadujeme, zda je e-shop pravděpodobně mikropodnikem. Není to právní posouzení: zda se na firmu povinnost vztahuje, je právní otázka.
Výsledky podle velikosti e-shopu. Vlna 1: Polsko, Česko, Slovensko, Chorvatsko
| Třída velikosti (náš odhad) | Zkontrolované e-shopy | Se zjištěnými nesplněnými pravidly (95% interval spolehlivosti) |
|---|---|---|
| Malé a střední e-shopy | 239 | 230 (96 %)93 %–98 % |
| Velcí a mezinárodní prodejci | 121 | 112 (93 %)86 %–96 % |
Výsledky podle velikosti e-shopu. Vlna 2: Německo, Rakousko
| Třída velikosti (náš odhad) | Zkontrolované e-shopy | Se zjištěnými nesplněnými pravidly (95% interval spolehlivosti) |
|---|---|---|
| Pravděpodobně ne mikro (náš odhad)¹ | 112 | 107 (96 %)90 %–98 % |
| Velikost nejasná | 71 | 67 (94 %)86 %–98 % |
| Málo veřejných údajů o velikosti | 28 | 27 (96 %)82 %–99 % |
| Pravděpodobně mikropodnikmálo dat | 10 | 8 (80 %)49 %–94 % |
¹ Náš odhad z veřejných signálů (právní forma, počet recenzí, odkazy na stránky o kariéře a o prodejnách, stáří certifikátu, pozice v žebříčku návštěvnosti, počet odkazů), ne právní status. Namátková kontrola, e-shopy náhodně vybrané z této třídy: 25 (Německo 22, Rakousko 3). Potvrzeno nezávislými zdroji jako zaměstnávající alespoň 10 lidí nebo s obratem nad 2 miliony eur: 16. Potvrzeno nepřímo: 3. Vypadaly jako mikropodniky: 4. Údaje nenalezeny: 2.
Vlna 1: velcí a mezinárodní prodejci jsou značky přítomné alespoň ve dvou ze čtyř zemí a známí velcí národní či mezinárodní prodejci (náš úsudek). Ostatní e-shopy počítáme mezi malé a střední. Vlna 2: odhad vychází z veřejných signálů, jako jsou právní forma, počet recenzí, počet let na webu a odkazy na stránky o kariéře a o prodejnách.
Výsledky podle e-shopového systému
U každého systému: kolik e-shopů na něm postavených mělo zjištěná nesplněná pravidla a kolik různých pravidel v průměru neprošlo na úvodní stránce. Jde o e-shopy, ne o systém, protože e-shopy si upravují šablony, přidávají aplikace a píší vlastní obsah. Ukazujeme jen systémy s alespoň 10 e-shopy ve vlně, řádky s méně než 20 e-shopy označujeme jako „málo dat“. E-shopy, u kterých jsme systém nerozpoznali, neuvádíme.
Výsledky podle e-shopového systému. Vlna 1: Polsko, Česko, Slovensko, Chorvatsko
| E-shopový systém | Zkontrolované e-shopy | Se zjištěnými nesplněnými pravidly (95% interval spolehlivosti) | Průměr nesplněných pravidel |
|---|---|---|---|
| E-shopy na WooCommerce | 52 | 51 (98 %)90 %–100 % | 3,3 |
| E-shopy na Magento | 48 | 45 (94 %)83 %–98 % | 5,1 |
| E-shopy na Shopify | 32 | 31 (97 %)84 %–99 % | 3,1 |
| E-shopy na PrestaShop | 32 | 32 (100 %)89 %–100 % | 4,7 |
| E-shopy na Shoptetmálo dat | 17 | 17 (100 %)82 %–100 % | 3,4 |
| E-shopy na IdoSellmálo dat | 16 | 16 (100 %)81 %–100 % | 5,3 |
Ve vlně 1 tvoří průměry dvě skupiny. Nesplněná pravidla na úvodní stránce, průměr: 3,1–3,4 u e-shopů na Shopify, WooCommerce a Shoptet; 4,7–5,3 u e-shopů na PrestaShop, Magento a IdoSell. Vzorek míchá země a velikosti e-shopů, proto popisuje náš vzorek, ne software, a není žebříčkem.
Výsledky podle e-shopového systému. Vlna 2: Německo, Rakousko
| E-shopový systém | Zkontrolované e-shopy | Se zjištěnými nesplněnými pravidly (95% interval spolehlivosti) | Průměr nesplněných pravidel |
|---|---|---|---|
| E-shopy na Shopware | 58 | 58 (100 %)94 %–100 % | 4,6 |
| E-shopy na Shopify | 28 | 28 (100 %)88 %–100 % | 3,9 |
| E-shopy na WooCommerce | 23 | 23 (100 %)86 %–100 % | 3,7 |
| E-shopy na Magentomálo dat | 17 | 15 (88 %)66 %–97 % | 3,9 |
Systém jsme rozpoznali podle signatur na úvodní stránce při výběru a u jednotlivých e-shopů se mohl rozpoznat chybně. Verze a šablony jsme nezjišťovali.
Nejčastější nesplněná pravidla
Podíl e-shopů, jejichž úvodní stránka dané pravidlo nesplňuje, podle zemí. Pro každou vlnu je tu deset pravidel, která neprošla u nejvíce e-shopů. Názvy pravidel vedou na naše vysvětlení, co znamenají a jak je opravit.
Nejčastější nesplněná pravidla. Vlna 1: Polsko, Česko, Slovensko, Chorvatsko
| Pravidlo | Polsko | Česko | Slovensko | Chorvatsko | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|
Text má příliš nízký kontrast color-contrast | 70 % | 80 % | 80 % | 82 % | 78 % |
Odkazy bez srozumitelného názvu link-name | 56 % | 72 % | 68 % | 74 % | 68 % |
Příliš malé klikací plochy target-size | 45 % | 40 % | 39 % | 41 % | 41 % |
Obrázky bez alternativního textu image-alt | 27 % | 40 % | 24 % | 34 % | 32 % |
Tlačítka bez srozumitelného názvu button-name | 37 % | 31 % | 27 % | 29 % | 31 % |
Zvětšování je vypnuté meta-viewport | 29 % | 20 % | 26 % | 31 % | 26 % |
Chybně sestavené seznamy list | 27 % | 15 % | 16 % | 12 % | 17 % |
Formulářová pole bez popisku label | 8 % | 24 % | 15 % | 11 % | 14 % |
Položky seznamu mimo seznam listitem | 14 % | 17 % | 9 % | 11 % | 13 % |
Prvky ARIA bez povinných podřízených prvků aria-required-children | 12 % | 8 % | 7 % | 13 % | 10 % |
Nejčastější nesplněná pravidla. Vlna 2: Německo, Rakousko
| Pravidlo | Německo | Rakousko | Celkem |
|---|---|---|---|
Text má příliš nízký kontrast color-contrast | 73 % | 83 % | 77 % |
Odkazy bez srozumitelného názvu link-name | 61 % | 60 % | 61 % |
Příliš malé klikací plochy target-size | 30 % | 37 % | 33 % |
Obrázky bez alternativního textu image-alt | 33 % | 27 % | 30 % |
Tlačítka bez srozumitelného názvu button-name | 23 % | 27 % | 24 % |
Prvky ARIA bez povinných podřízených prvků aria-required-children | 23 % | 14 % | 19 % |
Zvětšování je vypnuté meta-viewport | 10 % | 16 % | 13 % |
Nepovolené atributy ARIA aria-allowed-attr | 16 % | 7 % | 12 % |
Odkazy rozpoznatelné jen barvou link-in-text-block | 12 % | 12 % | 12 % |
Vnořené interaktivní prvky nested-interactive | 10 % | 12 % | 11 % |
PL Polsko, CZ Česko, SK Slovensko, HR Chorvatsko, DE Německo, AT Rakousko. Pravidlo se počítá jednou za e-shop, bez ohledu na to, kolikrát na stránce neprošlo. Obě vlny zahrnují různé e-shopy, takže stejné pravidlo může být v obou tabulkách na jiném místě.
Metoda
Co jsme měřili
Každá úvodní stránka byla jednou načtena v počítačovém prohlížeči (Chromium, okno 1366 × 900 pixelů, jazykové nastavení dané země) a dostala 1,5 sekundy na vykreslení skriptů. Pak ji open-source nástroj axe-core 4.13 zkontroloval podle pravidel WCAG 2.0, 2.1 a 2.2 úrovní A a AA, která pokrývá. Nic se neklikalo, nepotvrzovalo, nezavíralo ani nepsalo, takže cookie lišty zůstaly, jak byly. E-shop počítáme mezi „se zjištěnými nesplněnými pravidly“, pokud na jeho úvodní stránce neprošlo alespoň jedno z těchto pravidel.
Pravidlo target-size ověřuje kritérium 2.5.8 z WCAG 2.2. Toto kritérium není součástí WCAG 2.1 AA, tedy úrovně, na kterou odkazuje EN 301 549 v3.2.1.
Vzorek vlny 1
Domény druhého řádu pod .pl, .cz, .sk a .hr, brané popořadě podle pozice ve veřejném žebříčku webů Tranco. Web počítáme jako e-shop, pokud jeho úvodní stránka ukazuje odkaz na košík spolu se značkami produktu nebo výpisem produktů, nebo signaturu známého e-shopového systému spolu s odkazem na košík. Brali jsme až 100 e-shopů na zemi a weby, které se při ruční kontrole ukázaly jako jiné než e-shopy, jsme vyřadili. Chybí e-shopy, které blokují automatický přístup, studie tedy pokrývá weby otevřené automatické kontrole.
Vzorek a vyřazení, vlna 1
| Vybrané e-shopy | 400 |
|---|---|
| Při ruční kontrole nejde o e-shop | 30 |
| Nenačetly se nebo odepřely přístup, zkoušeno dvakrát | 10 |
| Ve výsledcích | 360 |
Vzorek vlny 2
E-shopy z veřejných seznamů certifikovaných a hodnocených obchodů a z žebříčku prodejců; největší jednotlivý seznam dodává 63 % německého a 99 % rakouského vzorku. Web počítáme jako e-shop, pokud jeho úvodní stránka ukazuje signály e-shopu nebo ho seznam uvádí jako certifikovaný obchod. Nevybírali jsme řetězce, tržiště ani obchody s nabídkou pro dospělé, zbraněmi nebo hazardem. Vzorek se přiklání k zavedeným, certifikovaným e-shopům.
Vzorek a vyřazení, vlna 2
| Vybrané e-shopy | 250 |
|---|---|
| Při ruční kontrole nejde o e-shop | 19 |
| robots.txt zakazuje přístup našemu robotu | 2 |
| robots.txt nešlo přečíst | 2 |
| Odepřený přístup (403, 429 nebo ověření proti botům), bez opakování | 3 |
| Nenačetly se (vypršení času nebo chyba sítě), zkoušeno dvakrát | 3 |
| Výhrada k těžbě textů a dat, vynecháno | 0 |
| Ve výsledcích | 221 |
Třída velikosti a namátková kontrola (vlna 2)
Třída velikosti je náš odhad z veřejných signálů. European Accessibility Act se nevztahuje na mikropodniky, které poskytují služby, proto třída není tvrzením o právním postavení žádného e-shopu.
Namátková kontrola třídy „pravděpodobně ne mikro“: náhodně vybrané e-shopy: 25 (Německo 22, Rakousko 3), ověřené podle nezávislých zdrojů (agregátory firemních údajů, hospodářský a regionální tisk, profily zaměstnavatelů). Potvrzeno: 16 (12 podle uvedených čísel nebo tisku, 4 podle několika adresářů). Potvrzeno nepřímo: 3. Vypadaly jako mikropodniky: 4. Bez údajů: 2. Potvrzeno nebo potvrzeno nepřímo: 76 % (95% Wilsonův interval 57 %–89 %). Vypadaly jako mikropodniky: 16 % (95% Wilsonův interval 6 %–35 %).
Kontrola se týká jen této třídy. Neodhaduje, kolik e-shopů v ostatních třídách velikosti mikropodniky není.
robots.txt, odmítnutí a těžba textů a dat
Ve vlně 2 postupujeme podle RFC 9309. Soubor robots.txt jsme před skenem četli jednou pro každý e-shop. E-shop jsme přeskočili, pokud soubor našemu robotu zakazuje úvodní stránku nebo ho nešlo přečíst (například odpověď 403, chyba serveru nebo vypršení času); chybějící soubor (404 nebo 410) znamená bez omezení. Odpověď o odepření přístupu, například 403 nebo 429, či ověření proti botům jsme brali jako odmítnutí a neopakovali, zatímco vypršení času nebo chybu sítě jsme zkusili ještě jednou. Ve vlně 2 také čteme výhrady k těžbě textů a dat (hlavičku nebo značku meta tdm-reservation, nebo upozornění na úvodní stránce) a takové e-shopy vynecháváme.
Ve vlně 1 jsme robots.txt četli při výběru a přeskakovali weby, které našemu robotu přístup zakazují (přeskočeno: 102, zkontrolováno: 4 876); soubor, který nešlo přečíst, znamenal bez omezení. Weby, které se nenačetly, včetně odpovědí 403 a 429, jsme zkusili ještě jednou. Výhrady k těžbě textů a dat se ve vlně 1 nečetly.
Požadavky a identifikace robota
Požadavky na jeden e-shop. Vlna 1: robots.txt a úvodní stránka při výběru, úvodní stránka ještě jednou kvůli přečtení titulku a jedno načtení v prohlížeči se vším, co stránka vkládá (skripty, styly, obrázky). Vlna 2: úvodní stránka při výběru (u většiny e-shopů), robots.txt jednou před skenem a jedno načtení v prohlížeči se vším, co stránka vkládá. Požadavky na stejný e-shop šly jeden po druhém z jedné adresy, bez proxy.
Robot se představuje označením EAAWatchStudy. Stránka o našem robotu říká, kdo ho provozuje, na co se ptá a jak web ze studie vyřadit. Ve vlně 1 se v názvu prohlížeče slovo „Headless“ zobrazovalo jako „Chrome“ a testovací prohlížeč ignoroval politiku zabezpečení obsahu stránky; vlna 2 používá nezměněný název prohlížeče a politiku respektuje.
Co uchováváme, co zveřejňujeme a jak web ze studie vyřadit
U každé domény uchováváme jen identifikátory nesplněných pravidel, počet dotčených prvků, stav HTTP a údaje z veřejných zdrojů potřebné pro výběr vzorku (země, e-shopový systém, kategorie). Neuchováváme texty stránek, obrázky, snímky obrazovky ani osobní údaje. Záznamy držíme do zveřejnění zprávy a zhruba 12 měsíců poté, pak zůstanou jen souhrnná čísla.
Zveřejňujeme jen souhrnná čísla, bez jmen e-shopů a bez členění podle zdrojových seznamů. Buňky s méně než 10 e-shopy neukazujeme a buňky s 10 až 19 e-shopy označujeme jako „málo dat“. Intervaly spolehlivosti jsou Wilsonovy intervaly na úrovni 95 %. Procenta zaokrouhlujeme na celá čísla.
Chcete-li svůj web ze studie vyřadit, přidejte do robots.txt řádky User-agent: EAAWatchStudy a Disallow: / nebo napište na adresu uvedenou na stránce Provozovatel. Skenování zastavíme a záznamy vaší domény smažeme.
Omezení
- Automatické testy najdou jen část problémů s přístupností. Stránka bez zjištěných nesplněných pravidel nemusí být přístupná a řada požadavků vyžaduje ruční kontrolu.
- Kontrolovali jsme jen úvodní stránku každého e-shopu, ne stránky produktů, objednávku ani dokumenty. Cookie lišty se nezavíraly a obsah, který se objeví později než 1,5 sekundy po načtení, se nekontroluje.
- Vzorky nejsou náhodné výběry ze všech e-shopů. Čísla popisují e-shopy, které jsme zkontrolovali, a srovnání mezi zeměmi a vlnami je jen orientační, protože se výchozí seznamy výběru liší.
- Třídy velikosti a e-shopový systém jsou naše vlastní odhady z veřejných signálů a u jednotlivých e-shopů mohou být chybné.
- Každý e-shop jsme skenovali jednou. Výsledky se mění, když e-shop upraví svůj web.
- Automaticky zjištěné nesplněné pravidlo se týká technického pravidla WCAG. Právní požadavky se v zemích liší a studie se k právnímu postavení žádného e-shopu nevyjadřuje.
Citování a kontakt
Pokud tato čísla používáte, citujte: EAA Watch, „Jak jsou e-shopy připravené na European Accessibility Act?“, https://eaa.steadyrobots.com/cs/studie-pristupnosti-eshopu/, 12. října 2026.
Souhrnné výsledky jsou k dispozici jako soubor CSV bez názvů obchodů a domén: stáhnout (CSV). Licence: CC BY 4.0, použití je volné s citací uvedenou výše.
Dotazy nebo opravy: napište na adresu uvedenou na stránce Provozovatel.
Zkontrolujte vlastní úvodní stránku
Test zdarma pustí stejný nástroj na libovolnou stránku a každý nález srozumitelně vysvětlí.